Home Bitkiler Kore Ginsengi Nedir, Faydaları Nelerdir, Yan Etkileri Nelerdir?

Kore Ginsengi Nedir, Faydaları Nelerdir, Yan Etkileri Nelerdir?

by ahmet celik

Kore Ginsengi tıbbi durumlar için geleneksel olarak kullanılan bitkilerden biridir.

Genel olarak 2 çeşiti var diyebiliriz: Kore Ginsengi(diğer adıyla Panax Ginseng) ve Amerikan Ginsengi.

Çalışmalar ise bu iki ginsengin farklı faydaları ve etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle Kore Ginsengi etkileri Amerikan Ginsengine göre çok daha etkilidir.

Bir çok ginseng çeşiti Sibirya Ginsengi veya eleuthero gibi olmasına rağmen, bu ginsengler ginsengin aktif maddesi olan ginsenoside a yeterli miktarda sahip değildirler.

Yani ginseng tüketmek etkili bir yöntem olmayıp önemli olan Kore veya Amerikan Ginsengini tüketmektir.

Hatta Kore Ginsengi bir Amerikan ginsengine göre çok daha etkili olduğundan bu ürünün sadece Kore Ginsengini tüketmek çok daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca Ginseng çok zor koşullarda yetiştirilmektedir. Tam 6 yıl boyunca yetişen bir Ginseng tam kıvamına gelmektedir.

Ve gelişiminin en önemli safhası 6. senesinde gerçekleştiğinden 6 yıllık olmayan Ginsengleri tüketmemek gerekir.

Kore Ginsengi Ne Kadar Etkili?

Öncelikli olarak bir çok çalışma Ginsengin bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini belirtmektedir.

Yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalarda Amerikan ve Kore Ginsenginin soğuk algınlığına yakalanan kişilerde hastalığın şiddetini azalttığı ve soğuk algınlığına yakalanma oranını azalttığı belirtilmiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan bir diğer çalışmada ise Ginseng`in kan şekeri düzeylerini düşürebildiği belirlenmiştir.

Ginseng’in geçici ve yavaşça bir şekilde konsantrasyon ve öğrenmeyi geliştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bazı zihinsel performans çalışmalarında, ginseng ginkgo ile birleştirilmiştir.

Ginseng ayrıca, kanser, kalp hastalığı, yorgunluk, erektil disfonksiyon, hepatit C, yüksek tansiyon, menopoz semptomları ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmenin yanı sıra ruh halini iyileştirmek ve dayanıklılığı arttırmak için de kullanılmaktadır.

Ne Kadar Kore Ginsengi Almalıyım Dozajı Nedir?

Herhangi bir durum için standart ginseng dozları belirlenmemiştir. Takviyelerdeki İçerik oranları ve aktif bileşen olan ginsenoside seviyesine göre günlük dozajlar değişmektedir. Uzun yıllar Ginseng tüketen birisi olarak Güney Korede aldığım bir çok üründe (ki bu ürünler %100 saf 6 yıllık Ginsenglerdi ve Ginsenoside oranları 5mg veya 6mg idi) günlük dozaj 2g veya 3g seviyesindedir. Türkiyede pek 6 yıllık Kore Ginsengi satan markalar mevcut değil ancak. Bildiğim kadarı ile Güney Koredeki KGNF Ginseng Tabletler Türkiyede de satılmakta. Bu tip tabletlerde ise günlük tavsiye edilen kullanım miktarı 3 adet tablet. Ürün resmi aşağıdaki gibidir.

Ek olarak belirtmek isterim; Ginsengin merkezi Güney Korede 1 kg 6 yıllık ginsengin tarladan çıkış fiyatı 800 dolardır. Yani daha işlenmemış saf halinin fiyatı bu olduğu için asla ve asla ucuz Ginseng ürünleri alınmamaldır.

Bunlar ya eksik yetiştirilmiş Ginseng ürünleridir ya da Ginsengden çok kullanılmış olup karışım ürünlerini sizlere Ginseng olarak satmaya çalıştıkları bir üründür. 50g lık bir şişe 250tl den aşağı olamaz en azından bunu bilerek Ginseng tüketmelisiniz.

Aksi halde ekonominize uymuyorsa lütfen Ginseng tüketmeyiniz. Sağlığınıza zararlı bir ürün tüketmektense bu ürünü hiç tüketmemek çok daha doğru bir karardır.

Kore Ginsengini doğal gıdalardan alabilir miyim?

Ginseng’in doğal besin kaynağı yoktur, ancak bazen ginseng enerji içeceklerine ve yiyeceklere eklenir.

kore ginsenginin yan etkileri nelerdir

Kore Ginsengi Yan Etkileri nelerdir?

Ginseng’in yan etkileri genellikle hafiftir. Ginseng bazı kişilerde uyarıcı olarak hareket edebileceğinden, sinirlilik ve uykusuzluğa neden olduğu bildirilmiştir.

Uzun süreli kullanım veya yüksek dozlarda ginseng baş ağrılarına, baş dönmesine, mide rahatsızlığına ve diğer semptomlara neden olabilir.

Ginseng’i düzenli olarak kullanan kadınlar adet değişiklikleri yaşayabilirler. Ginseng’e karşı bazı alerjik reaksiyonlar da rapor edilmiştir.

Ginseng olumsuz ilaç etkileşimlerine neden olabilir mi?

Evet. Ginseng kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden, diyabet için ilaç kullanan kişiler önce doktorlarıyla konuşmadan ginseng kullanmamalıdır.

Ginseng, warfarin ile ve depresyon için bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Herhangi bir ilaç alırsanız doktorunuza danışmadan ginseng almayın. Kafein, ginseng’in uyarıcı etkilerini artırabilir.

Kore Ginsengi Yan Etkilerinden Etkilenmeden Nasıl Kullanabilirim?

Ginseng’in yan etkilerinden kaçınmak için, bazı uzmanlar ginseng’in bir seferde üç aydan fazla almayıp 1 ay ara vermek gerektiğini belirtmekte.

Yani 3 ay kullanıp 1 ay ara verip tekrardan 3 ay almaya başlamanız tavsiye edilmekte.

kore ginsengini neden hamileler kullanmamalı

Kimler Kore Ginsengi Kullanmamalı?

Ginseng 12 yaş altı çocuklar, hamile veya emziren kadınlar için önerilmemektedir.

Hamile kadınlarda bebeğin aşıri büyümesine ve ateşinin yükselmesine sebep olabilmektedir.

Ayrıca emzirme döneminde ise sütten kesilme olabilmektedir.

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır