Home Bitkiler Ginkgo Biloba: Faydaları, Yan etkileri, Dozajı, ve Kullanımı

Ginkgo Biloba: Faydaları, Yan etkileri, Dozajı, ve Kullanımı

by Ahmet Çelik

Binlerce yıl boyunca Ginkgo biloba ağacından yapraklar Çin tıbbında yaygın bir tedavi aracı olmuştur.

Dünya`da birçok kişi, hafızayı iyileştirecek ve düşünmeyi keskinleştireceği inancıyla ginkgo takviyeleri almaktadır.

Neden insanlar Ginkgo kullanıyor?

Ginkgo beyne kan akışını kolaylaştırır ve bir antioksidan görevi görür. Bu etkileri, bazı tıbbi problemler için faydalı olduğu düşünülebilir ancak sonuçlar karıştırılmıştır.

Bazı çalışmalar, sağlıklı insanlarda, ginkgo’nun hafızayı ve bilişsel hızı yavaş bir şekilde artırabildiğini buldu. Bazıları ise bu sonuçları bulamadığını belirtmek isteriz.

Birkaç ginkgo çalışması, bunama veya Alzheimer hastalığının neden olduğu hafıza problemlerinde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ginkgo Demans semptomlarının ilerlemesini engellemeye yardımcı olmakta, özellikle de demansın aterosklerotik vasküler hastalık sonucu olduğu düşünülürse.

Ancak bunama ve Alzheimer’ı önlediği görülmemektedir.

Ginkgo’nun tıkanmış arterlerin neden olduğu bacak ağrısını hafifletebileceğine dair iyi kanıtlar da bulunmaktadır.Bundan dolayı diğer bazı dolaşım problemlerinde de yardımcı olabilir.

Ek olarak, ginkgo, meme hassasiyeti ve duygudurum değişiklikleri gibi PMS semptomlarını hafifletebilir. Araştırmacılar, DEHB, depresyon ve diğer psikolojik durumlarda, multipl skleroz ve vasküler kökenli tinnitus gibi diğer birçok durum için ginkgo üzerinde çalışmıştırlar.

Bazı insanlar da yüksek irtifa hastalığını önlemek için ginkgo kullanıyorlar, ancak çalışmalar henüz bunun etkili olduğunu kanıtlamadı. Ginkgo’nun birçok problemde kullanımı söz edilmekte, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Ne kadar Ginkgo Kullanmalısın?

Standart dozda ginkgo biloba takviyesi yoktur. Ancak, tıbbi çalışmalarda, hemen hemen tüm klinik çalışmalar,% 24 flavon glikozid ve% 6 terpen laktonlara standardize edilmiş standart bir ginkgo özütü kullanmışlardır. Demansı(bir çeşit akıl hastalığı) olan kişilerde yaygın olan doz, günde üç kez bu ekstrenin 40 miligramıdır. Sağlıklı kişilerde bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi için çalışmalar günlük 120 miligram ila 600 miligram arasında kullanılmıştır. Her ne için ginkgo kullanıyor olursanız olun, uzmanlar düşük dozda (günde 120 miligram) ile başlayıp yavaş yavaş arttırarak devam etmenizi önermekte. Doktorunuzdan tavsiye almadan lütfen bu bitkiyi tüketmeyiniz.

Ginkgo’yu yiyeceklerden doğal olarak alabilir misin?

Ginkgo’nun tek kaynağı ginkgo ağacıdır. Çoğu ginkgo takviyesi yapraklardan elde edilir.

Ginkgo almanın yan etkileri nelerdir?

Ginkgo yaprağı takviyeleri genellikle güvenlidir.Ancak bazı insanlarda baş ağrısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, gaz ve ishale neden olabilirler. Ginkgoya karşı alerjiler, döküntüleri veya daha ciddi etkileri tetikleyebilir.

Ginkgo almanın riskleri nelerdir?

Kanama bozukluğunuz varsa veya ameliyat planlıyorsanız, ginkgo kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa – özellikle de diyabet, epilepsi veya doğurganlık sorunları – doktorunuz tavsiye etmediği sürece ginkgo almayın. Ginkgo bitkisinin işlenmemiş kısımlarını yemeyin. Pişmemiş ginkgo tohumları, nöbetlere ve ölüme neden olabilir.

Ginkgo kullanırken ki etkileşimler nelerdir?

Düzenli olarak herhangi bir ilacı veya takviye edici gıdayı alıyorsanız, ginkgo takviyeleri kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Kan incelticiler, aspirin, NSAID ağrı kesiciler, anti-trombosit ilaçlar, antikonvülzanlar, antidepresanlar, diyabet ilaçları, karaciğer ve sarımsak gibi takviyeler ve yohimbe gibi ilaçlarla etkileşebilir. Ginkgo elektrokonvülsif tedavinin etkinliğini azaltabilir.

Kimler Ginkgo Kullanmamalı?

Potansiyel riskler göz önüne alındığında, ginkgo çocuklar, hamile veya emziren kadınlar için önerilmemektedir.

 

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır