Home Bitkiler Ginseng Tozu Nasıl Kullanılır – Hazırlanışı Videolu Anlatım

Ginseng Tozu Nasıl Kullanılır – Hazırlanışı Videolu Anlatım

by Ahmet Çelik

Ginseng Tozu Kullanımı İçin Malzemeler

  • 150gr Ginseng
  • 1.2kg Süzme Bal(Bal tüketemeyenler için çay olarak tarifi de yazıda mevcuttur)
  • Güçlü bir öğütme makinası

Kırmızı Ginseng Kökü Kullanımı

Kırmızı Ginseng tozu, ginseng tüketim yolları arasındaki en verimli yol olduğunu söyleyebilirim. Yıllardır KGNF kırmızı ginseng köklerinden bizzat Güney Koreden almaktayım. Ancak Belirttiğim gibi direk 6 yıllık Kırmızı Ginseng kökü almaktayım. Piyasadan açıktan kutusuz ve markasız bir toz ginseng almak ne yazık ki paranızı boşa harcamaktır. Sizlere 6 yıllık diye satılan ginseng tozları aslında 2 yıllık bile değiller çoğunlukla. (6 yıllık kırmızı ginseng şekli için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz, ayrıca ginsengi nasıl toz haline getirdiğimiz de videoda mevcut)

Kırmızı Ginseng tozu nasıl kullanılır?

Kore Kırmızı Ginseng köklerimizi öğüttük ve elimizde tozumuz mevcut. Tüketebileceğimiz yöntemler olarak en yaygın 2 tanesini sizlere bahsetmek istiyorum.

Ginseng tozu ile bal karışımı yapımı

  • Yöntem 1 – Süzme bal ile karıştırmak

    Bu yöntemde 150gr kırmızı ginseng köküne göre sizlere tarif vereceğim. 150gr ginseng kökümüz ile 150gr ginseng tozu elde ediyoruz. Bu kırmızı ginseng tozumuzu 1.2kg süzme balımız ile iyice karıştırıyoruz. Karıştırma makinesi kullanabiliriz daha iyi homojen bir karışım elde edebilmek için. Ardından her sabah kalktığımızda 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek bizler için yeterli olacaktır. (ek olarak belirtmek isterim, bir çok araştırma süzme bal ile kırmızı ginsengi tozunu karıştırdıktan sonra 1 ay bekletip, sonra tüketmenin daha etkili olan bir yöntem olduğunu belirtmektedir.

Kore Kırmızı Ginsengi bildiğiniz gibi çok kıymetli bir bitki olduğundan dolayı lütfen bu karışım için ucuz bal ürünlerini kullanmaktan uzak duralım.

  • Yöntem 2 – Ginseng Kökü ile Çay hazırlayarak tüketmek

Bu yöntemde ginseng kökünden çay yaparak tüketmek. Günlük olarak tavsiye edilen sabah akşam 1 veya 2 bardak (6.5oz karton bardak seviyesi) ginseng çayı tüketmektir. Bunun için öncelikle 3g ginseng kökü kopartıyoruz. 900ml suyu ocağa koyup 3g ginsengi de içine atarak kaynatıyoruz. Uzunca bir süre kaynatıyoruz taki suyun 1/3 ü kalana kadar yani 300ml su kalana kadar kaynatıp ginseng kökümüzü çıkartıyoruz. Ginseng kökünü atmıyoruz tabiki. İçindeki ginsenosideların hepsi suya geçemediği için her kökü 3 defa kaynatabiliyoruz. bu kökü aynı şekilde 2 defa daha kaynatıyoruz. Bu işlemin sonucunda 3 defa ayrı ayrı elimizde 300ml ginseng çayı oluşmuş oldu. Bu sıvıları birbiriyle karıştırıyoruz yani 900ml ginseng çayımız oluşmuş oluyor. 3 kere kaynatma işlemi sonucunda ginsengimizi direk yiyebiliriz yumuşamış olacaktır. Bu çayımızı da her gün 1 veya 2 bardak şeklinde tüketiyoruz. Dediğim gibi toz olarak tüketim bal ile karıştırarak tüketmek daha kolay ancak toz haline getiremiyorsanız veya şeker hastası iseniz (bal tüketemiyorsanız) bu şekilde tüketebilirsiniz.

  • Yöntem 3 – Ginseng Tozu ile Günlük Çay hazırlamak

Ginseng Tozu ile günlük çay bardağında basitçe çay yaparak da tüketebilirsiniz. Ortalama 1 çay kaşığı ginseng tozu 1.5g gelmektedir. Sabahları uyandığınızda 1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı Ginseng tozunu iyice karıştırarak çay içer gibi günlük tüketebilirsiniz. 6 yıllık kore kırmızı ginsengin yetişkinler için günlük dozajı ortalama 1.5gr dır. Bu şekilde günlük dozda ginsenginizi tüketebilirsiniz.

Hangi Kırmızı Ginseng Tozu Kullanmaktayım?

Belirttiğim gibi yıllardır KGNF Kırmızı Ginseng Tozu tüketmekteyim. Burada bir çok marka var ancak sizlere tavsiyem KGNF veya NH bank(Nonghyup) ginseng firmalarını tercih etmeniz olucaktır. Korede de yaygın olan firmalar olduğundan koreli dostlarımın tavsiyesi ile almıştım. Ama uzun yıllardır kullandığımızdan memnun kaldığımı sizlere de belirtmek isterim. Ürünü incelemek isterseniz alttaki linki tıklayabilirsiniz.

Websitesi: www.ginsengtablet.com

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır