Home Besinler Hindistan Cevizi Yağı’nın En iyi 10 Kanıt Bazlı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı’nın En iyi 10 Kanıt Bazlı Faydaları

by Ahmet Çelik

Hindistan cevizi yağı, “süper gıda” olarak sınıflandırılabilecek birkaç gıdadan biridir. Yağ asitlerinin benzersiz bileşimi sağlığınız üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu süper gıdamızın yağ kaybı, daha iyi beyin fonksiyonları ve diğer çeşitli konularda yararları bulunmaktadır. İşte hindistan cevizi yağının ilk 10 kanıta dayalı sağlık faydaları.

1. Hindistan Cevizi Yağı, Güçlü Tıbbi Özellikleri Olan Yağ Asitlerini İçerir

Hindistan cevizi yağı, diğer birçok yağdan farklı etkilere sahip olan sağlıklı doymuş yağlara sahiptir. Bu yağlar yağ yakımını artırabilir ve vücudunuza ve beyninize hızlı enerji sağlar.

 

Aynı zamanda kandaki iyi HDL kolesterolünü de arttırmaktadır, bu da kalp hastalığı riskini azaltmasıyla bağlantılıdır.

 

Diyette çoğu yağ uzun zincirli trigliseritler olarak adlandırılır, fakat hindistancevizi yağındaki yağlar orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak bilinir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer birçok yağdan daha kısa olmasıdır (1).

 

Bu tip yağları yediğinizde, doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler.

 

Ketonlar beyin için güçlü faydalara sahip olabilir ve epilepsi, Alzheimer ve diğer bazı hastalıklar için tedavi aşamalarında kullanılmaktadır.

ÖZET
Hindistan cevizi yağı, çoğu diğer yağlardan farklı olarak metabolize edilen orta zincirli trigliseritler olarak adlandırılan yağlardan oluşmaktadır. Bu özel yağlar, hindistan cevizi yağının birçok sağlık faydasını oluşmaktadır.

2. Hindistan Cevizi Yağı Tüketen Toplumlar daha Sağlıklı

Hindistan cevizi, başta bilinçli insanlar tarafından tüketilen, batı dünyasında da egzotik bir besindir.

 

Böyle bir nüfusun en güzel örneği Güney Pasifik’te yaşayan Tokelauans halkıdır. Eskiden kalorilerinin % 60’ından daha fazlası hindistan cevizi yemelerinden oluşmaktaydı.

 

Araştırmalar, bu halktın çok düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduğunu ve mükemmel sağlıkta olduklarını bulmuştur (2).

 

Çok sayıda hindistan cevizi yiyen ve mükemmel sağlıkta kalan bir başka toplum örneği de Kitavans’tır (3).

3. Hindistan Cevizi Yağı, Yağ Yakımını Artırır

Obezite, dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biridir. Bazı insanlar obezitenin sadece bir kalori meselesi olduğunu düşünürken, diğerleri bu kalorilerin kaynaklarının da önemli olduğuna inanırlar.
Farklı yiyeceklerin bedenlerimizi ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği bir gerçektir. Bu bağlamda, bir kalori, kalori değildir.
Hindistancevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler (MCT’ler), yaktığınız kalori miktarını arttırabilir. Bu bilgi uzun zincirli yağlarında aynı miktarda bulunan kalori ile karşılaştırarak elde edilmiştir (4).
Başka bir çalışma, günde 15-30 gram MCT’nin 24 saat enerji harcamasını% 5 artırdığını ve günde yaklaşık 120 kalori aldığını bulmuştur (5).

ÖZET

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritlerin, 24 saat boyunca yakılan kaloriyi% 5 kadar artırdığı gözlemlenmiştir.

4. Hindistan Cevizi Yağı Zararlı Mikroorganizmaları Öldürebilir

12-karbon laurik asit hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık% 50’sini oluşturur.

 

Lorik asit sindirildiğinde, aynı zamanda monolaurin adı verilen bir madde oluşturur.

 

Hem laurik asit hem de monolaurin bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi zararlı patojenleri öldürebilir (6).
Örneğin, bu maddelerin Staphylococcus aureus bakterisini (çok tehlikeli bir patojen) ve insanlarda maya enfeksiyonlarının yaygın bir kaynağı olan maya Candida albicans’ı öldürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir (7, 8).
ÖZET
Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, bakteri, virüs ve mantarlar dahil olmak üzere zararlı patojenleri öldürebilir. Bu potansiyel enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

5. Hindistan Cevizi Yağı, Daha Az Yemenize Yardımcı Olup Açlığınızı Azaltabilir

Hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği de açlığınızı yatıştırmasıdır.
Bu, yağların metabolize olma şekliyle ilgili olabilir, çünkü ketonlar iştah azaltan bir etkiye sahiptir (9).
Başka bir çalışmada, 6 sağlıklı erkeğe, değişen miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliserit verildi.
En yüksek MCT yağı yiyen erkekler günde ortalama 256 kalori daha az tükettiler (10).
14 sağlıklı erkekte yapılan bir başka çalışmada, kahvaltıda en çok MCT yağı yiyenlerin öğle yemeğinde daha az kalori aldıklarını keşfettiler (11).
Bu çalışmalar küçük ve sadece kısa süreler için yapıldı. Bu etki uzun vadede devam ederse, birkaç yıl boyunca vücut ağırlığının azalmasına yardımcı olabilir.
ÖZET
Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri iştahı önemli ölçüde azaltabilir, bu da uzun vadede vücut ağırlığının azalmasına neden olabilir.

6. Hindistan Cevizindeki Yağ Asitleri Nöbetleri Azaltabilir

Çeşitli bozuklukları tedavi etmek için ketojenik (çok düşük karbonhidrat, çok yüksek yağ) diyeti şu anda incelenmektedir.

 

Bu diyetin en iyi bilinen terapötik uygulaması, çocuklarda ilaca dirençli epilepsiyi tedavi etmektir (12).

 

Bu diyet, çok az karbonhidrat ve çok miktarda yağ tüketmeyi gerektirir ve bu da kanda çok fazla miktarda keton konsantrasyonuna neden olur.

 

Bu diyet, çok az karbonhidrat ve çok miktarda yağ tüketmeyi gerektirir ve bu da kanda çok fazla miktarda keton konsantrasyonuna neden olur.

 

Bazı nedenlerden dolayı diyet, epileptik çocuklarda nöbet oranını dramatik bir şekilde azaltmaktadır, hatta çok sayıda farklı ilaç türü ile başarı elde edememiş olanlarda bile.

 

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri karaciğere gönderildiği ve ketonlara dönüştüğü için, epileptik hastalarda sıklıkla ketozisi tetiklemek için kullanılırken, diyette biraz daha karbonhidrat sağlanabilir (13, 14).

ÖZET

Hindistan cevizi yağındaki MCT’ler, keton cisimciklerinin kan konsantrasyonunu artırabilir, bu da epileptik çocuklarda nöbetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

7. Hindistan Cevizi Yağı iyi HDL Kolesterolünü Yükseltebilir

Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki iyi HDL kolesterolünü artıran doğal doymuş yağlar içerir.

 

Ayrıca kötü LDL kolesterolünü daha az zararlı bir form haline getirmeye de yardımcı olabilirler.

 

HDL’yi artırarak birçok uzman, hindistan cevizi yağının diğer birçok yağa kıyasla kalp sağlığı için iyi olabileceğine inanmaktadır.

 

Başka bir çalışmada 40 kadında, hindistan cevizi yağı, soya fasulyesi yağına kıyasla HDL’yi artırırken toplam ve LDL kolesterolünü düşürmüştür (15).

 

116 hastada yapılan bir başka çalışmada, hindistan cevizi yağını içeren bir diyet programının, iyi HDL kolesterol düzeylerini artırdığı gözlemlenmiştir (16).

ÖZET

Birkaç çalışma, hindistan cevizi yağının iyileşmiş metabolik sağlığa ve daha düşük kalp hastalığı riskine bağlı olan HDL kolesterol düzeylerini yükseltebileceğini göstermiştir.

8. Hindistan Cevizi Yağı Cildinizi, Saçınızı ve Diş Sağlığınızı Koruyabilir

Hindistan cevizi yağı, yemek ile ilgisi olmayan birçok kullanıma sahiptir.

 

Pek çok insan kozmetik amaçla kullanıyor ve cilt ve saçlarının sağlığını ve görünümünü iyileştiriyor.

 

Kuru ciltli bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, hindistan cevizi yağının cildin nem içeriğini artırabildiğini göstermektedir. Ayrıca egzama belirtilerini de azaltabilir (17, 18).

 

Hindistan cevizi yağı saç hasarlarına karşı da koruyucu olabilir ve bir çalışma güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık% 20’sini engelleyen zayıf bir güneş kremi olarak etkinliğini göstermektedir (19, 20).

 

Başka bir uygulamada da, ağızdaki zararlı bakterileri öldüren, diş sağlığını iyileştiren ve ağız kokusunu azaltan yağ çekmesi adı verilen bir süreçte ağız gargarası olarak kullanılıyor (21, 22, 23).

ÖZET

Hindistan cevizi yağı, cilt nemlendiricisi olarak etkili olduğunu ve saç hasarına karşı koruyucu olduğunu gösteren çalışmalarla topikal olarak da uygulanabilir.

9. Hindistan Cevizi Yağı içindeki Yağ Asitleri, Alzheimer Hastalarında Beyin Fonksiyonunu Artırabilir

Alzheimer hastalığı dünya çapında demansın en yaygın nedenidir ve öncelikle yaşlı bireylerde görülür.

 

Alzheimer hastalarında, beynin belirli kısımlarında enerji için glikoz kullanma becerisinin azaldığı görülmektedir.

 

Araştırmacılar ketonların bu hatalı çalışan beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabileceğini ve Alzheimer’ın semptomlarını azaltabileceğini öne sürmüşlerdir (24).

 

Bir 2006 çalışmasında, orta zincirli trigliseritlerin tüketimi, Alzheimer’ın daha hafif formları olan hastalarda beyin fonksiyonlarında düzelmeye yol açmıştır (25).

ÖZET

Ön çalışmalar, orta zincirli trigliseritlerin kandaki keton düzeylerini artırabildiğini, Alzheimer hastalarının beyin hücrelerine enerji sağladığını ve semptomları hafiflettiğini göstermektedir.

10. Hindistan Cevizi Yağı, Özellikle Zararlı Karın Yağlarını Eritebilmenize Yardımcı Olabilir

Hindistan cevizi yağının iştahı azalttığı ve yağ yakımını arttıracağı düşünüldüğünde, kilo vermenize de yardımcı olabileceği düşüncesini taşır.

 

Hindistan cevizi yağı, karın boşluğunda ve organların çevresinde bulunan göbek yağının azaltılmasında özellikle etkili gibi görünmektedir (4).

 

Bu, tüm yağlar içerisinde bulunan en tehlikeli yağdır ve birçok kronik Batı hastalığı ile yüksek oranda ilişkilidir.

 

Abdominal obezitesi olan 40 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistan cevizi yağı takviyesi, 12 hafta boyunca hem VKİ’de hem de bel çevresinde belirgin bir azalmaya yol açmıştır (15).

 

20 obez erkekte yapılan bir başka çalışmada, günde  30 mL (2 yemek kaşığı) hindistan cevizi yağı kullanımı 4 hafta sonra bel çevresinde (2,86 cm) bir azalmaya etki ettiği gözlemlenmiştir.(26)

 

Hindistan cevizi yağı kalorilerisi olan bir yağdır, bu nedenle diyetinize bir ton eklememelisiniz. Ancak diğer yemek yağlarınızdan bazılarının hindistan cevizi yağı ile değiştirilmesi, küçük bir kilo kaybı yararına sahip olabilir.

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır