Home Bitkiler GİNSENG BİTKİSİ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

GİNSENG BİTKİSİ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

by AHMET ÇELİK

GİNSENG BİTKİSİ NEDİR? FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Uzakdoğunun ve çin tıbbının en yaygın şifalı ve önemli bir bitkisi olan ginseng yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe dayanır . Yüzyıllar öncesindeki bir çin metnine göre ginseng bitkisi zihin açarak bilgeliği arttırıcı şifalı bir bitkidir ve ömrü uzatır. kore , japonya , çin gibi ülkelerde yabani olarak bulunmasıyla birlikte yetiştirilmesi yani kültürü de yapılmaktadır . Latincesi panax olan bu ginseng bitkisi , adını yunancadaki tam iyileşme anlamına gelen panacea isminden almıştır. Köklerinin insan vücuduna olan benzerliğiyle geçmişten bugüne halk arasında insan otu olarak bilinir. Bu bitki ginseng çayı , ginseng kapsülü , ginseng yağı , ginseng hapı olarak piyasada bulunmaktadır . İşte bu bitki , vücudun hem fiziksel hem de ruhsal stres ile mücadele etmesinde büyük rol oynar .

Korede devlet kontrolünde yüksek dağ eteklerinde yetiştirilen bir üründür.Ginseng kökleri büyük bir titizlikle toplanır .Ürün kore devletinin izin verdiği alanlarda yetiştirilir ve belirli kişiler tarafından toplanır . 11 farklı ginseng bitkisinin en etkili olanı ve en kaliteli kabul edilenleri kore ginsengi ( diğer adıyla panax , asya , çin , kırmızı ginseng ) , sibirya ginsengi ve amerikan ginsengidir . aralarında ön planda olan ve yetiştirilmesi uzun yıllar süren panax ginsengi kurutulma şekillerine göre isimlendirilir .

Beyaz ve kırmızı olarak iki çeşidi vardır . bu ikisinin birbirinden farkına değinecek olursak beyaz ginseng kökün henüz işlenmemiş halidir . kırmızı ginseng bitkisi ise beyaz ginseng köklerinin su buharıyla işleme girmesi sonucunda sertleşerek kızarmasıyla oluşur .Birinin diğerinden daha üstün olduğunu söyleyemeyiz ancak kırmızı ginsengin enerji vericiliği diğerlerine göre daha fazladır ve dolayısıyla fiyat olarak daha pahalıdır .

Bu kırmızı kore ginsenginin diğer ginsenglerden farklı bulunan özelllikleri vardır . 6 yıl süren üretimimin yanında içerisinde 22 farklı çeşit faydalı madde bulunduraktadır . Bu süre içerisinde kırmızı kore ginsengi topraktan elde ettiği bütün mineral , vitamin , organik ve inorganik maddeleri bünyesinde barındırır. Bu ginseng bitkilerinin 6 yıl sonundaki köklerinin çapı yaklaşık olarak 10 cm olup ilaç olarak kullanılan kısmi köküdür . 6 yılın sonunda toprağı o kadar çok emmiştir ki 2 yıl boyunca o toprakta başka bir bitki yetiştirilememektedir. Sibirya ginsenginden farklı olarak ( sibirya ginsenginde germanium maddesi bulunmadığından orjinal ginseng sayılmaz .) içerisinde germanium ( ginsengin ana maddesi ) içeren ginseng bitkisi yorgunluk ve strese karşı vücuda desteklik sağlayarak direnç kazanmasına yardımcı olur .Aynı zamanda diğer bitkilerle bir kıyaslama yapacak olursak ginseng bitkisi en etkili adaptogen ( strese karşı direnç arttıran madde )olduğu düşünülür . Bu adaptojenik etkide bulunmasının diğer bir nedeni ise böbrek üstü bezlerini desteklemesidir .

Vücutta sağladığı etkilerden bahsedecek olursak ;

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık ve enfeksiyonlara karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur .

Ginseng bitkisi bütün vücut için tonik etkisi göstererek yenilenmeyi sağlar . Enerji vererek vücut direncini arttırır .

Karaciğeri toksinlerden temizler.Kolesterolü azaltır.

Güçlü bir antioksidandır .

Menopoz semptomları ,

Stresten ötürü oluşan zihinsel ve fiziksel hastalıkların tedavisinde ,

Diyabet tedavisinde , mide ve akciğer rahatsızlıkarında kullanılır .

Erkeklerde üreme bozukluğu , kadınlarda adet düzensizlikleri , astım , alzheimer gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kulllanılır .

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hücre çoğalmasını engellemesi yönüyle kansere karşı koruyucu görevi üstlenir .

Günümüzde kırmızı ginseng artık sadece uzakdoğu ülkelerinde bilinmekle kalmayıp geçmişten bugüne dek artarak bilinen etkilerini tüm dünyaya yaymaktadır .Ülkemizde yetişmemesine rağmen son on yılda popülerliğini hızla arttırmaktadır .

Bu ginseg bitkisinin vücuda sağladığı yararları görebilmek için birkaç ay düzenli kullanmanız gerekir . Ve doğru ginsengi bulmanız da önemlidir . Çünkü amerikada yapılan bir araştırmada piyasadaki ürünlerin çoğunda ginsenge ya rastlanmamış ya da ginseng oranının çok az olduğu tespit edilmiştir . Bundan ötürü kaliteli ginseng takviyesini bulmakta zorlanabilirsiniz . Aldığınız takviyenin katkı malzemesi içerip içermediğinine bakıp , alırken hassas davranmanızı öneririm .

Ginseng Kökü Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı Kore Ginseng köküni koreliler direk kök şeklinde de bir çok yemeklerine direk atmaktalar. Örnek içi bu korece yemeği google’da aratabilirsiniz “삼계탕” . Peki günlük olarak kök nasıl tüketmeliyim derseniz öncelikle kökünüzü öğütücü bir makinada toz haline getirmeniz gerekmektedir. Vericeğim tarif 300gr Kırmızı Kore Ginseng kökü için geçerli olup tamamıyla toptancımın bana ilettiği bir yöntemdir. 300gr Kırmızı Kore Ginsengini toz haline getirdikten sonra tam 2.4 kilogram süzme bal ile iyice karıştırıyoruz. İyice karıştırıldıktan sonra bunu kesinlikle buzdolabına koymuyoruz! Normal oda sıcaklığında hiçbir şey olmamakta. Hergün çıkarığ bir tatlı kaşığı kadar sabahları tüketmeniz yeterli yetişkinler için. Buzdolabına konulan karışımlar çok sert hale gelmektedirler. Sonra kaşıkla almaya çalışsanız da gelmicektir.

Ginseng Tabletini Nasıl Tüketmeliyim?

Sadece KGNF Kore Kırmızı Ginseng Altın Tabletini uzun yıllarca tükettiğim için bunun kullanım şeklini belirticeğim. Hergün 3 tablet olarak sabah öğlen ve akşam olucak şekilde günde 3 defa aç veya tok karınla tüketebiliriz. KGNF Kore Kırmızı Ginseng Altın Tabletin Türkiye resmi sayfasını da aşağıda belirttim incelemek isterseniz direk Türkçe sitesini ziyaret edebilirsiniz. www.ginsengtablet.com

Kore Kırmızı Ginseng Pekmezi(ekstraktı) Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı Kore Ginseng Pekmezi genel olarak içerisinde küçük kaşığı ile birlikte satılmaktadır. Her gün sabah veya akşam farketmeksizin 1 adet bu kendi kaşığı ile tüketiyoruz. Pekmezlerde de aç veya tok karın farketmemektedir. Bu dediğim oran yetişkin bireyler içindir ayrıca.

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır