Home Bitkiler Tongkat Ali: Faydaları, Yan etkileri, Dozajı, ve Kullanımı

Tongkat Ali: Faydaları, Yan etkileri, Dozajı, ve Kullanımı

by AHMET ÇELİK

Latin Adı

Eurycoma longifolia

Diğer Bilinen İsimleri

Longjack, Tongkat Baginda, Muntah Bumi, Petala Bumi

Yetiştiği Bölgeler

Malezya, Endonezya

Kullanım Şekli

Kök

Geleneksel Kullanımı ve Sağlık Faydaları

Tongkat Ali kelime olarak “Ali’nin bastonu” anlamına gelmektedir – Malezya’ya özgü bir bitkidir ancak Burma, Tayland ve Endonezyada da düşük miktarlarda bulunmaktadır.
Tongkat Ali Kökü: sıtma, yüksek tansiyon, ateş, yorgunluk, cinsel istek kaybı ve iktidarsızlık tedavisi için geleneksel bir çare olarak kullanılmaktadır. (1)

Tongkat Ali, hem uzun bir geleneksel kullanım geçmişine sahiptir. Hem de sürekli artan bir bilimsel ilgiye sahiptir.

Tongkat Ali Faydaları –
Erkek Cinsel Sağlık


Tongkat Ali, geleneksel olarak yüzyıllarca yaşa bağlı erkek hastalıklarının tedavisi için kullanılan güçlü bir bitkidir.

Testosteron ve diğer erkek hormonlarının yaşla birlikte azaldığı ve bunun sonucunda “andropause” (erkek menopozu olarak da bilinir) olarak bilinen durum ile sonuçlanabileceği bilinmektedir.

Belirtiler arasında enerji eksikliği, libidoda(Libido, düşük olduğunda cinsel isteksizlik yaşatan, yaşadığımız ilişkiye karşı hevesimizin azalmasına sebep olan bir durum) azalma, vücutta yağ artışı ve zihinsel uyuşukluk vardır(3)


Birçok çalışma, bu kökün libidoyu uyaran, sperm hareketliliğini ve semen kalitesini destekleyen ve kas büyümesini destekleyen bileşikler içerdiğini göstermektedir – tüm etkiler testosterondaki bir artışa bağlanmaktadır. .(2)

Tongkat Ali‘nin sağladığı hormonal destek, normal sperm kalitesini artırarak erkek fertilitesini de artırabilir. Bu etki, 2012’deki bir çalışma ile desteklenmiştir. Bu çalışmata normal testosteron düzey ortalaması %35 olan 76 erkek üzerinde yapılmıştır.

Tongkat Ali ile bir aylık tedaviden sonra, normal testosteron düzeyleri normal olan erkek sayısı yüzde 90’a yükselmiştir.(4)

Testosterondaki bu artışın hoş bir yan etkisi, cinsel isteği arttırmasındandır.

Tongkat Ali Faydaları –
Kadın Cinsel Sağlık

Tongkat Ali’nin kadınlar için temel yararları, hormon dengesizliği semptomları da dahil olmak üzere hormonları dengeleme kabiliyetinden geliyor: Düşük cinsel dürtü, beyin sisi, yorgunluk ve yavaş metabolizma.

Hormonların metabolizmada önemli bir rol oynamasıyla Tonkat Ali’nin dengeleyici etkisi sağlıklı metabolizmayı sürdürmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda Tongkat Ali yaşa bağlı kilo alımını da önleyebilir.

Düşük hormon seviyelerinin bir başka yan etkisi (özellikle testosteron), artan osteoporoz riskidir – belli bir yaşın üzerindeki kadınlarda yaygındır.

Vücudunuzdaki Magnezyum, kalsiyum ve D vitamini seviyeleri normal olması şartı diğer faydaları: Tongkat Ali’nin serum testosteron seviyelerini teşvik etme kabiliyeti, bu bitkinin kemik sağlığını iyileştirmek ve korumak için son derece yararlı olmasını sağlar.

Atletik performans

Tongkat Ali’nin sağladığı testosterondaki artışın doğal bir yan etkisi, yağsız vücut kütlesi kazanma yeteneğini artırırken vücut yağ kaybına da yardımcı olmasıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapıldığında, bu daha da büyük bir etkiye sahip olacaktır.

2002’de yayınlanan umut verici bir Malezya çalışması Tongkat Ali’nin yağsız vücut kitlesini iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.


Bu ikili çalışmada, 7 erkeğe her gün 100 mg Tongkat Ali özü, diğer 7 katılımcıya da 5 haftalık bir süre boyunca plasebo verildi. Tongkat Ali grubundaki erkeklerde yağsız vücut kütlelerinde % 5 artış ve vücut yağında önemli bir azalma yaşandı.

Tongkat Ali Kullanım Şekli

300mg – günde (her hafta birkaç gün ara verilerek).

Tarihi

Malezya’da ulusal bir hazine olarak tanınan Tongkat Ali, şifalı bir bitki olarak uzun bir geçmişe sahiptir ve Asya, özellikle Endonezya, Malezya ve Tayland’da yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Malezya Ginsengi olarak da adlandırılmaktadır. Malezya ve Güneydoğu Asya’nın ormanlarında bulunan küçük yaprak dökmeyen bir ağaçtır.

Bileşenler

Quassinoids, Canthin-6-on Alkaloitler, -karbolin alkaloitler, skualen türevleri ve bifenilneoliganlar.

Bu bileşenlerden bazılarının sitotoksik, antitümör, antimalaral, antischistosomal, anksiyolitik ve bitki büyümesini önleme aktivitelerine sahip olduğu gösterilmiştir.

Önlemler

Hamile ya da emzirme dönemindeyseniz kullanmayınız. 18 yaşından küçüklerin tüketmemesi gerekmektedir.

You may also like

8 comments

Mehmet çankaya 27 Ocak 2020 - 23:41

Tongat ali fisti nedir

Reply
Volkan 5 Temmuz 2020 - 00:36

Tonghat ali türkiye satışı varmı

Reply
Sultan 12 Ekim 2020 - 12:19

Epilepsi hastasıyım bir sorun olurmu

Reply
ahmetkore 1 Nisan 2020 - 17:15

fisti derken? Anlayamadim sorunuzu

Reply
Hasan 12 Eylül 2020 - 21:46

Nereden temin edebiliriz? Turkiyede satisi varmi?

Reply
Ilker 8 Aralık 2020 - 09:18

Nereden bulabiliriz

Reply
Murat 20 Temmuz 2021 - 23:52

Nasıl temin edicez ki Bi aralar gano Excel şirketinin kahvesi vardı tonkat ali diye Bi üründü şu anda yok piyasada canını sevdiğimin ülkesi içeri sokturmuyorlar

Reply
ahmet 13 Eylül 2021 - 23:06

orijinalini nereden bulabiliriz acaba
malum sahtesini almak sorun olur

Reply

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır