Kapat

Tongkat Ali: Faydaları, Yan etkileri, Dozajı, ve Kullanımı

Latin Adı

Eurycoma longifolia

Diğer Bilinen İsimleri

Longjack, Tongkat Baginda, Muntah Bumi, Petala Bumi

Yetiştiği Bölgeler

Malezya, Endonezya

Kullanım Şekli

Kök

Geleneksel Kullanımı ve Sağlık Faydaları

Tongkat Ali kelime olarak “Ali’nin bastonu” anlamına gelmektedir – Malezya’ya özgü bir bitkidir ancak Burma, Tayland ve Endonezyada da düşük miktarlarda bulunmaktadır.
Tongkat Ali Kökü: sıtma, yüksek tansiyon, ateş, yorgunluk, cinsel istek kaybı ve iktidarsızlık tedavisi için geleneksel bir çare olarak kullanılmaktadır. (1)

Tongkat Ali, hem uzun bir geleneksel kullanım geçmişine sahiptir. Hem de sürekli artan bir bilimsel ilgiye sahiptir.

Tongkat Ali Faydaları –
Erkek Cinsel Sağlık


Tongkat Ali, geleneksel olarak yüzyıllarca yaşa bağlı erkek hastalıklarının tedavisi için kullanılan güçlü bir bitkidir.

Testosteron ve diğer erkek hormonlarının yaşla birlikte azaldığı ve bunun sonucunda “andropause” (erkek menopozu olarak da bilinir) olarak bilinen durum ile sonuçlanabileceği bilinmektedir.

Belirtiler arasında enerji eksikliği, libidoda(Libido, düşük olduğunda cinsel isteksizlik yaşatan, yaşadığımız ilişkiye karşı hevesimizin azalmasına sebep olan bir durum) azalma, vücutta yağ artışı ve zihinsel uyuşukluk vardır(3)


Birçok çalışma, bu kökün libidoyu uyaran, sperm hareketliliğini ve semen kalitesini destekleyen ve kas büyümesini destekleyen bileşikler içerdiğini göstermektedir – tüm etkiler testosterondaki bir artışa bağlanmaktadır. .(2)

Tongkat Ali‘nin sağladığı hormonal destek, normal sperm kalitesini artırarak erkek fertilitesini de artırabilir. Bu etki, 2012’deki bir çalışma ile desteklenmiştir. Bu çalışmata normal testosteron düzey ortalaması %35 olan 76 erkek üzerinde yapılmıştır.

Tongkat Ali ile bir aylık tedaviden sonra, normal testosteron düzeyleri normal olan erkek sayısı yüzde 90’a yükselmiştir.(4)

Testosterondaki bu artışın hoş bir yan etkisi, cinsel isteği arttırmasındandır.

Tongkat Ali Faydaları –
Kadın Cinsel Sağlık

Tongkat Ali’nin kadınlar için temel yararları, hormon dengesizliği semptomları da dahil olmak üzere hormonları dengeleme kabiliyetinden geliyor: Düşük cinsel dürtü, beyin sisi, yorgunluk ve yavaş metabolizma.

Hormonların metabolizmada önemli bir rol oynamasıyla Tonkat Ali’nin dengeleyici etkisi sağlıklı metabolizmayı sürdürmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda Tongkat Ali yaşa bağlı kilo alımını da önleyebilir.

Düşük hormon seviyelerinin bir başka yan etkisi (özellikle testosteron), artan osteoporoz riskidir – belli bir yaşın üzerindeki kadınlarda yaygındır.

Vücudunuzdaki Magnezyum, kalsiyum ve D vitamini seviyeleri normal olması şartı diğer faydaları: Tongkat Ali’nin serum testosteron seviyelerini teşvik etme kabiliyeti, bu bitkinin kemik sağlığını iyileştirmek ve korumak için son derece yararlı olmasını sağlar.

Atletik performans

Tongkat Ali’nin sağladığı testosterondaki artışın doğal bir yan etkisi, yağsız vücut kütlesi kazanma yeteneğini artırırken vücut yağ kaybına da yardımcı olmasıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapıldığında, bu daha da büyük bir etkiye sahip olacaktır.

2002’de yayınlanan umut verici bir Malezya çalışması Tongkat Ali’nin yağsız vücut kitlesini iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.


Bu ikili çalışmada, 7 erkeğe her gün 100 mg Tongkat Ali özü, diğer 7 katılımcıya da 5 haftalık bir süre boyunca plasebo verildi. Tongkat Ali grubundaki erkeklerde yağsız vücut kütlelerinde % 5 artış ve vücut yağında önemli bir azalma yaşandı.

Tongkat Ali Kullanım Şekli

300mg – günde (her hafta birkaç gün ara verilerek).

Tarihi

Malezya’da ulusal bir hazine olarak tanınan Tongkat Ali, şifalı bir bitki olarak uzun bir geçmişe sahiptir ve Asya, özellikle Endonezya, Malezya ve Tayland’da yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Malezya Ginsengi olarak da adlandırılmaktadır. Malezya ve Güneydoğu Asya’nın ormanlarında bulunan küçük yaprak dökmeyen bir ağaçtır.

Bileşenler

Quassinoids, Canthin-6-on Alkaloitler, -karbolin alkaloitler, skualen türevleri ve bifenilneoliganlar.

Bu bileşenlerden bazılarının sitotoksik, antitümör, antimalaral, antischistosomal, anksiyolitik ve bitki büyümesini önleme aktivitelerine sahip olduğu gösterilmiştir.

Önlemler

Hamile ya da emzirme dönemindeyseniz kullanmayınız. 18 yaşından küçüklerin tüketmemesi gerekmektedir.

“Tongkat Ali: Faydaları, Yan etkileri, Dozajı, ve Kullanımı” üzerine 2 yorum

  1. Mehmet çankaya says:
  2. avatar ahmetkore says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir