Home Bitkiler Panax Ginseng: Faydaları, Yan etkileri, Dozajı, ve Kullanımı

Panax Ginseng: Faydaları, Yan etkileri, Dozajı, ve Kullanımı

by AHMET ÇELİK

Doğa, inanılmaz doğal sağlık faydaları olan tıbbi şifalı otlar ve bitkilerle dolu. Bunlar arasında Panax ginsengi, inanılmaz iyileştirici özelliklerinden dolayı “şifalı bitkilerin kralı” olarak bilinir. (Aynı zamanda Asya ginsengi veya Panaks ginsengi) olarak da bilinen Panax ginsengi, ömrü uzatma potansiyeli, sağlığı ve vücudun gücünü desteklemesi ve ülser, stres, sinirlilik, kusma, tümör, mide bulantısı, iç organ hastalıkları, enflamasyon, yaşlanma, yorgunluk, diyabet ve depresyon gibi birçok sağlık sorununu tedavi etmesiyle bilinen geleneksel Asya şifalı bitkisidir. Aslında, birçok şifalı bitki sadece bir hastalığı tedavi ederken Panax kırmızı ginsengi sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Bu nedenle bilimsel ismi “Panaks ginseng C.A. Meyer” olarak anılır ve Latince “Panaks” kelimesi “her şeyi tedavi eden” anlamına gelir. Ginsengin sağlık faydaları, 6 yıl boyunca (ginseng bitkisi tam olgunluğa eriştiğinde) büyüyen köklerden elde edilen ginseng kökü özünden gelir.

Panx ginsengi tüketecek olan kişilerin “6 yıl yetiştirilmiştir” sertifikasına sahip panax ginseng ürünlerini tercih etmesi tavsiye edilir. Genç ginseng kökleri, köklerin ginsenosid saponin adı verilen ve her büyüme sezonunda artan fito molekül üretme ve depolama şekli nedeniyle, aynı iyileştirici etkileri sunmayabilir. Kore’de bilinen kırmızı ginseng, doğal olarak daha kalındır ve daha fazla yapı maddesi içerir. Bu nedenle bu ginseng türü genel olarak daha yüksek kaliteli ürünlere sahiptir. “Kırmızı” ginseng, yeni toplanan taze beyaz ginseng bitkisinin doğal olarak buharda pişirilmesi ve kurutulmasıyla elde edilir. Bu işlemler süresince, beyaz ginseng bitkisinin zaman içerisinde kaybedeceği yapı ve daha sonra insan vücudu tarafından emilecek yapı molekülleri, ginseng bitkisi içine hapsedilir. Bu nedenle, tüm Asya ginseng türleri arasında 6 yıl boyunca büyümüş olan Panax kırmızı ginseng bitkisi, en güçlü ginseng olarak kabul edilir. Bu tür işlevsel sağlık amaçları için tercih edilir ve kaliteli üreticiler tarafından daha yüksek fiyatlardan satılır.

Panax ginsengi sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel sağlık için de önemli faydalar sunar.

Panax Ginsengi’nin zihninize ve vücudunuza sağladığı önemli faydalardan bazıları şu şekildedir:

panax ginseng faydası

Viral Enfeksiyonlara Karşı Savaşır

Araştırmalara göre panax ginsengi, “adaptojen” olarak önemli bir rol oynayabilir. Panax ginsengi, Pseudomonas aeruginosa ve viral enfeksiyonlara karşı savaşarak insan ömrünü uzatır. Araştırmalar, ginseng bitkisinin kanser karşısı ilaç ve tedaviler karşısındaki koruyucu rolünü ve kemoterapinin yan etkilerine karşı koyma becerisini sürekli olarak desteklemektedir. Ayrıca ginseng, psikostimülanlar ve opioidlere olarak bağımlılığı ve kötüye kullanımı da engellemek için kullanılmaktadır.

panax ginseng tablet

Kolesterol ve Kan Şekerini Düşürür

Panaks ginseng bitkisinin bağışıklık sistemi üzerindeki düzenleyici etkileri Batı bitkisel tedaviler alanında incelenmiş ve soğuk algınlığı, grip ve birkaç kanser türü karşısında potansiyel koruyucu etkinliği bulunmuştur. Klinik çalışmalar, Panaxginsenginin kandaki kolesterol ve şeker seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur. Böylelikle bu bitkinin yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet tedavinde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Yine de ginsengin diğer potansiyel kullanım alanları tanımlanmıştır. İnsanlar ve laboratuvar hayvanları üzerinde ayrı ayrı yapılan çalışmalar, Panaks ginsengin akciğer kaslarında rahatlatıcı etkisi olduğunu göstermektedir. Bu ise hava yolunu genişletmekte ve astım semptomları ve hava yolu daralmasına neden diğer akciğer sorunlarını rahatlamak için kullanılabileceğini göstermektedir.


panax ginseng faydaları

Panx Ginsengi Yaşlanmayı Yavaşlatır

Panax Kırmızı Ginsengi (Kore’de yetiştirilen ve buharda pişirilip kurutulan Asya ginsengi), diğer ginseng türlerinde bulunmayan antioksidan benzeri yaşlanma karşıtı maddeler ve insülin benzeri maddelerden oluşur. Bu ginseng türü aynı zamanda, normalde yaşla birlikte büzülen kılcal damarları genişleterek iç organlara giden kan akışına yardımcı olur ve vücut fonksiyonlarının daha iyi performans göstermesine izin vererek organ sağlığını korur.


panax ginseng faydaları

Kansere Karşı Korur

Bu bitki, tümör karşıtı özelliklere sahiptir ve mide, yumurtalık, pankreas, karaciğer ve akciğer kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar. Sigara kullanan ve ginseng tüketen kişilerin, sigara kullanmayan kişilere göre kanser riskleri daha azdır. Ginseng aynı zamanda daha yüksek yaşam kalitesi ve artan hayatta kalma oranları şeklinde göğüs kanseri olan hastalara da fayda sunar. Bitki, kanser hastalarının enerjisini arttırırken aynı zamanda iştahlarını da arttırır.


panax ginseng faydaları

Kuvveti, Dayanıklılığı ve Enerjiyi Arttırır

Ginsengin yaygın olarak bilinen faydalarında biri enerji seviyelerini arttırmasıdır. Bitki, yüzlerce yıldır dayanıklılığı ve gücü arttırmak için kullanılmaktadır. Panax ginsengi, fiziksel performansını arttırmak isteyen sağlıklı bireyler ve hastalık kaynaklı yorgunluğu ortadan kaldırmak isteyen bireyler için faydalıdır. Ginseng tarafından sunulan zihinsel enerji desteği, kahvenin aksine doğal bir şekilde gerçekleşir. Sinirlilik gibi olumsuz yan etkilere sahip değildir. Bitkisel ilacın, kanser hastalarında yorgunluğu azalttığı ve enerjiyi arttırdığı bulunmuştur. Ginseng aynı zamanda kronik yorgunluk sendromu ile baş etmek için kullanılan faydalı bir bitkidir. Bitki, aynı zamanda açıklanamayan kronik yorgunluk karşısında da oldukça etkilidir.


panax ginseng faydaları
panax ginseng tablet

Stresi Azaltır

Ginseng, sinir sistemini rahatlatmak ve uyarmak için kullanılır. Bitki, beyindeki kılcal damar dolaşımını arttırır ve stresin etkilerini azaltır. Dünyada farklı ginseng türü olsa da Asya ginsengi veya Panx ginsengi, tıbbi etkileri nedeniyle en çok tercih edilen tür konumundadır. Diğer türler sadece 8-9 ginsenosid içerirken Panax ginsengi 29 farklı ginsenosid içerir.

Zihinsel Performansı ve Hafızayı Geliştirir

Ginseng beyin koruyucu ve destekleyici özelliklere sahiptir. Bitkisel ilaç, zihinsel performansı ve konsantrasyon yeteneğini destekleyebilir. Antioksidan olduğu için bitki, savunmasız beyin hücrelerini serbest radika hasarına karşı korur. Ayrıca, hafıza kaybını engeller ve yaşla ilgili zihinsel bozulmalar karşısında koruma sağlar. 12 hafta boyunca düzenli olarak Panaks ginseng kökü kullanmak, Alzheimer hastalığı olan hastaların zihinsel performansını arttırmıştır. panax ginsengi aynı zamanda inme yaşayan hastalarda da hafızayı destekleyebilir. Beyin takviyesi olarak Ginkgo biloba ve ginseng birlikte kullanıldığı zaman sinerjistik etki ortaya çıkar. Böylece kısa süreli hafıza iyileşirken ADHD semptomları da en aza indirilir.

Zihinsel Sağlığı ve Duygu Durumunu Destekler

Panax ginsengi, yeşil çay içtikten sonraki deneyime benzer bir şekilde beyni rahatlatırken aynı zamanda zihni uyarır. Yapılan çalışmalarda katılımcıların genellikle belirttiği faydalar arasında artan enerji, genel iyilik hali, daha iyi uyuma, daha iyi cinsel hayat ve artan kişisel tatmin yer almakta. Bitki aynı zamanda hem depresyon hem anksiyete tedavisinde faydalı olmakta.


panax ginseng faydası

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Panaks ginseng, nikotin ve morfin gibi farklı bağımlılık yapan maddenin yoksunluğunda meydana gelen depresyon ve anksiyetenin azaltılmasında faydalıdır. Aynı zamanda çok fazla alkol almanın sonucunda ortaya çıkan akşamdan kalma etkisi için de etkili bir tedavidir.


panax ginseng faydası

Panax Ginsenginin Cinsel Faydaları

Uzun süredir ginseng hem erkeklerde hem kadınlarda cinsel fonksiyonları ve libidoyu arttırmak için kullanılmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında, bu bitki afrodizyak olarak kabul edilir ve erkeklerde cinsel fonksiyonları geri kazandırmak için kullanılmıştır. panax kırmızı ginsengi özellikle erkeklerde görülen erektil disfonksiyon sorunlarına yardımcı olur. Bu bitki, şimdiye kadar uygulanan vakaların %60’ında yardımcı olmuştur. Kadınlar da halsizlik, uykusuzluk, anksiyete, depresyon ve düşük libido gibi istenmeyen menopoz sonrası semptomlardan kurtulmak için bu bitkiden faydalanabilir. Cinsel sağlığı destekleyen bir bitki olarak ginsengin temel faydası stresle baş etme, (hem kadınlarda hem erkeklerde) sağlıklı kan dolaşımını destekleme ve vücut dayanıklılığını arttırma olarak sayılabilir.

Panax ginsengi, zihin ve vücuda birçok fayda sağlar. Bu benzersiz bitkiden faydalanabilir ve sağlığınızda genel bir iyileşme olduğunu hissedebilirsiniz.

Panax ginsengi hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Fikirlerinizi ve aklınızdaki soruları yorum kısmında bizimle paylaşın Sorularınıza cevap vermekten mutluluk duyacağız!

Panax Ginseng Yan Etkileri: Lütfen yazıyı okumak için buraya tıklayınız


panax ginseng tablet

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır