Home Besinler Kırmızı Ginseng Korona Virüs’e Karşı Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Olarak Popülerliğini Arttırıyor

Kırmızı Ginseng Korona Virüs’e Karşı Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Olarak Popülerliğini Arttırıyor

by AHMET ÇELİK

Dünya, 2020’nin başından itibaren yeni koronavirüs enfeksiyonlarının yayılmasıyla sarsılıyor.
Vahşi hayvanlardan geldiğinden şüphelenilen yeni koronavirüs, soğuk algınlığına neden olan ve solunum yolunun derinlerine nüfuz ederek ciddi bir solunum hastalığına neden olmaktadır.

Yeni koronavirüsün korkutucu olmasının nedeni ise, şu anda herhangi bir ilaç tedavisi veya aşısının olmamasıdır.

Çeşitli yapıya sahip bir ribonükleik asit virüsü olduğundan yeni koronavirüs için bir aşı geliştirmek ise büyük bir zorluk.

Bu koşullar altında, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan gıdalar Kore’de popülerliğini gün ve gün arttırmakta. Kırmızı ginseng ise en popüler ürünlerden biri bugünlerde.

Kırmızı ginseng buhardan geçirilmiş, kurutulmuş bir ginsengdir. Kore’deki en popüler Takviye Edici Gıdadır.

Birçok Koreli, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan bu bitkiyi hayatının günlük tüketilen bir gıdası haline getirmiştir.

Kırmızı ginsengin etkinliği çeşitli bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Ayrıca Kore hükümeti ve Sağlık Bakanlığı, kırmızı ginsengin bağışıklığın iyileştirilmesi ve yorgunluğun giderilmesinde fonksiyonel etkilerini kabul etmiştir.

Kırmızı ginseng’in grip dahil soğuk algınlığını önlemede özellikle etkili olduğu gösterilmiştir. 2004 yılında, Japonya, Nagoya Üniversitesi’nden Dr. Hitoshi Kaneko ve araştırma ekibi, yaklaşık 12.000 hasta üzerinde bir çalışma yaparak kırmızı ginsengin gizemli etkinliğini göstermiştir.

Çalışmasının sonuçları, kırmızı ginseng yiyenlerin sadece yüzde 1,4’ünün soğuk aldığını, ancak kırmızı ginseng yemeyenlerin yüzde 4,9’unun soğuk algınlığına yakalandığını gösterdi. Kırmızı ginseng tüketenler üşütmüş olsalar bile hızla iyileştiler.

Diğer çalışmalar kırmızı ginseng alımının akut solunum yolu hastalıklarının patlak vermesini engellediğini ve semptomlarında iyileşme sağladığını buldu.

Jeonbuk Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Lee Chang-seop tarafından 2012 yılında yayınlanan bir makaleye göre,
yaklaşık 100 yetişkinin kırmızı ginsengin akut solunum yolu hastalıkları üzerindeki önleyici etkileri üzerine yaptığı bir araştırmada, kırmızı ginsengin solunum yolu hastalıklarının salgınını yaklaşık yüzde 50 oranında azalttığını, öksürük ve tıkalı burunlar gibi semptomları iyileştirdiğini göstermiştir.

Aşı veya tedavi yokluğunda bağışıklığın arttırılmasına yardımcı olmak için kırmızı ginseng arayan birçok insan da ayrıca bulunmaktadır. Ancak belirtmemiz gerek ki Ginseng ürünleri tüketirken dikkat edilmesi gerekenler açıkta satılan ürünlerin tüketilmemesidir. Ginseng üreticisinin belirli olduğu, yüksek oranda ginseng içeren ürünler tercih edilmelidir.

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır