Home Besinler Kril Nedir?

Kril Nedir?

by AHMET ÇELİK

Kril, karides benzeri bir görünüme sahip, küçük bir kabukludur.

Okyanusun soğuk sularında bulunurlar.

Krill, öncelikle balinalar, foklar, penguenler, kalamar ve balık gibi okyanustaki diğer hayvanlar için bir besin kaynağı olarak hizmet eder.

Kril yağı nedir?

Kril, balık yağlarında bulunan omega-3 yağ asitlerine benzeyen bir yağ içerir ve omega-3 yağ asitleri açısından da oldukça zengindir.

Son zamanlarda ismi sıkça duyulan krill yağı, omega-3’ün bir üst kaynağı olarak biliniyor.

Kril Yağı Faydaları

Kril yağı ve balık yağı, omega-3 yağ asitleri içerir.

En bilinen ve faydalı omega-3 yağ asitlerinden bazıları eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asittir (DHA).

Balıklardaki bu yağ asitleri tüketildiğinde, genel kalp sağlığı üzerinde destekleyici etkiler ve kalp krizi ve koroner arter hastalığı riskinde bir azalma gösterir.

Bununla birlikte, araştırmalar tüm balık yemenin kalbi koruyan faydaları olabileceğini gösterse de, bilimsel çalışmalar omega-3 takviyeleri almanın balık yemeyle aynı faydaları sunduğunu henüz kanıtlamamıştır.

Ulusal Sağlık Enstitüleri, omega-3 takviyeleri almanın belirli faydalarının şunları içerdiğini belirtmektedir:

Yüksek trigliserit seviyelerinin düşürülmesi. Yüksek trigliserit seviyeleri, kalp hastalığı için artmış risk ile bağlantılıdır.

Romatoid artritin giderilmesi. Kanıtlar, omega-3 takviyelerinin romatoid artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Kuru göz semptomlarının hafifletilmesi. Göz nemini iyileştirmek ve kuru göz hastalığı semptomlarını azaltmak için omega-3 takviyeleri kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, büyük ölçekli çalışmalar, omega-3 takviyeleri almanın göz kuruluğu için bir plasebodan daha iyi olmadığını bulmuştur, bu nedenle daha fazla araştırma gereklidir.

Önemli bilgi:

Krill yağını tam olarak kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi veya doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Daha büyük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Krill Yağı balık veya karides alerjisi olan veya muhtemelen başka herhangi bir deniz ürünleri olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Krill yağını alerjik reaksiyonlara duyarlılık testleri tamamlanmamıştır. Koagülopatili veya antikoagülan veya diğer ilaçları alan kişiler, diyet takviyeleri almadan önce doktorlarını bilgilendirmelidir.

Herhangi bir planlanmış ameliyat veya prosedürden en az iki hafta önce Krill yağı kullanmayı bırakın.

Krill yağı kapsülünü direk yutunuz, kapsülü delmeyin veya açmayın. Krill Yağı gibi Deniz Yağları, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü de içeren tam bir tedavi programının sadece bir parçasıdır.

Diyetinizi, ilaçlarınızı ve egzersiz rutinlerinizi çok yakından takip edin. Krill yağı ile etkileşime girebilecek başka ilaçlar da olabilir.

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır