Birçok bitkisel ürün antienflamatuar özelliklere sahip olabilir. Ancak, bu iddiaların çoğunu destekleyecek kanıtlar bulunmamaktadır.

Enflamasyon, vücudun enfeksiyonlara, yaralara ve diğer zararlara karşı birincil savunma mekanizmasıdır.

Bununla birlikte, inflamasyonun kendisi bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Örneğin, birçok durumda iltihaplanmanın yükselmesine neden olarak doku hasarı da meydana gelebilmektedir.

Vücuttaki iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olmaya yarayan bir çok anti-enflamatuar ilaç vardır. Ancak bu ilaçların yan etkileri vardır ve her zaman etkili olmayabilir.

Bazı bitkisel ürünlerde bulunan doğal bileşikler, anti-enflamatuar olma potansiyeline de sahiptir.

Bu yazımızda sizlere en etkili sonuçlar veren iltihap azaltan bitkileri sizlere belirteceğim.

Zerdeçal’ın İltihaba Etkisi

Zerdeçal tipik olarak zerdeçal bitkisinin kökünden elde edilmektedir ve sarı bir toz formunda satılmaktadır.

Anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilen curcumin adı verilen bir kimyasal içerir.

Çeşitli çalışmalar zerdeçalın artritli kişilerde iltihap ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Enflamasyona neden olan sitokin adı verilen moleküllerin üretimini azaltmaktadır.

Araştırmacılar, Zerdaçalın inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bir dizi başka durumda da inflamasyonu nasıl etkilediğini araştırmaya devam etmektedir. Zerdeçal, diğer bitkisel ilaçlarla karşılaştırıldığında anti-enflamatuar etkileri için en önemli kanıt tabanına sahip bitkidir.

Zerdeçal ürünleri, kapsüller, tabletler, çaylar, macunlar şeklinde mevcuttur. Zerdeçal alma yöntemleri, amaçlanan kullanıma bağlı olarak değişmektedir.

Zencefil iltihap etkileri

Zencefil’in İltihaba Etkileri

Zencefil veya Zingiber officinale, geleneksel ilaçlarda uzun süredir yeri olan tropikal bir bitkidir.

Zencefil, anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilir çünkü bileşenlerinin çoğunun sitokin üretimini ve iltihaplanmayı teşvik eden siklooksijenaz enzimlerinin aktivitesini azaltabildiğini gösteren kanıtlar mevcuttur.

Araştırmalar, zencefilin anti-enflamatuar özelliklerinin artrit ve ağrı dahil olmak üzere çeşitli durumların tedavisinde yararlı olabileceğini bulmuştur.


Yeşil çay iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve iltihaplanmaya neden olan süreçleri bozabilir.

Yeşil Çay’ın İltihaba Etkisi

Yeşil çay Camellia sinensis yapraklarından gelir. Kilo vermeye yardımcı olmak gibi bir çok çeşit faydası bulunmaktadır.

Yeşil çay faydalarından bazılarının altında yatan sebep antienflamatuar özelliklere sahip olmasıdır.

Örneğin, yeşil çayın bir bileşeninin artritte iltihaplanmaya neden olan süreçleri bozabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Bazı çalışmalar, yeşil çayın metabolik bozuklukları olan kişilerde iltihap üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermiştir.

Önceki İçerikSumak’ın Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikGinseng Tablet Karşılaştırması, Hangi Ürün Alınmalı?
1993 Gaziantep Doğumluyum. Uzun yıllarca Kanada ve Güney Korede eğitim aldım. Eğitim hayatım boyunca 30 dan fazla ülkeyi ziyaret ederek çeşitli bitkiler araştırdım. Bu araştırmalar beni Bitkisel Gıda İthalat&İhracat Uzmanı yaptı ve şuan bir ithalat firmasında Bitkisel Ürün İthalat ve İhracat Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2013 Yılından itibaren Uzakdoğu'dan bir çok bitkisel ürün ve takviye edici gıda ürünü ithalatı yapmaktayım. Profesyonel derecede Korece ve İngilizce dillerini konuşabildiğimden yabancı kaynaklardan gördüğüm yararlı ve popüler kaynakları Türkçeye tercüme ederek bu sitemde sizlere paylaşmaya çalışıyorum. Endüstri ve Bilgi Sistemleri Müh. Mezunuyum / Lisans eğitimimi Kanada'daki University of Regina Üniversitesi ile Güney Korede'ki Seoul National University of Science & Technology üniversitelerinde aldım. Bu sitede yazdığım yazıların çoğu dünyada en çok okunan sağlık ve beslenme siteleri olan www.webmd.com ve www.healthline.com gibi sitelerden edindiğim bilgileri mümkün olduğunca doğru bir şekilde İngilizceden veya Koreceden Türkçeye yorumlayarak siz değerli okuyucularıma sunmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here