Home Bitkiler Tongkat Ali ve Panax Ginseng Karşılaştırması

Tongkat Ali ve Panax Ginseng Karşılaştırması

by AHMET ÇELİK

Tongkat Ali (Eurycoma longifolia) vs Panax Ginseng İncelemesi

Tongkat Ali mi Panax Ginseng mi daha iyi?

Dünyada milyonlarca kişi tarafından tartışılan ve tüketilen iki popüler bitki kökü: Tongkat Ali (Malezya ginsengi) ve Panax Ginseng (Asya ginsengi).

İlk bakışta her ikisi de benzer sarımsı bir renk ve dokuya sahiptir. Bununla beraber ikisi farklı familyalardan gelirler. Her biri sağlığa birçok yönden faydalı olan benzersiz biyoaktif bileşikler içerirler.

Ama hangisi daha iyi?

Öncelikle bilmeniz gereken şeyler var.

Tongkat  Ali ve Panax Ginseng aynı değil

Tongkat Ali, Malezya ginsengi olarak bilinse de Panax Ginseng ile farklı familyalardan gelirler. Yani cinsleri çok farklıdır.

  • Tongkat Ali, Simaroubaceae familyasına ait Eurycoma longifolia türü bitkidir.
  • Panax Ginseng, Araliacea familyasına ait bitki türüdür.

Bu bitkilerin her ikisi de dünyanın farklı yerlerinde yetişebilir.

  • Tongkat Ali, Malezya ve Endonezya’da bulundu ve hasat edildi.
  • Panax Ginseng, Çin’in kuzeydoğusunda ve Kore Yarımadası’nda yetişmektedir.

Farkı bilmeyenlere her ikisi de aynı görünebilir. Soldaki Tongkat Ali ve sağdaki Panax Ginseng’tir.

Bu iki resimden hangisinin Tongkat Ali hangisinin Panax ginseng olduğunu anlayabilir misiniz?

Bahse girerim ilk bakışta anlayamazsınız.

Ama burada bilinmesi gereken önemli bir şey daha var.

Panax Ginseng ve Tongkat Ali benzer biyoaktif bileşenler içerir

Araştırmalar, her iki bitkinin de saponin ve polisakkaritler gibi benzer aktif bileşenler içerdiğini fakat farklı miktarlarda olduğunu göstermiştir.

Polisakkarit

Polisakaritler, esas olarak enerji depolamak ve hücre ve dokulara destek sağlamak için kullanılan polimerik karbonhidratlardır.

Çalışmalar sülfat polisakkaritlerinin; anti-HIV enfeksiyonu, herpes ve hepatit virüsleri dahil olmak üzere immünomodülatör, antitümör, anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antiviral aktiviteler sergilediğini göstermiştir.

Glikosaponin

Saponinler, bağışıklık fonksiyonunu düzenlemek için aşı formülasyonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çalışmalar, saponinin kolesterol seviyelerini düşürdüğünü, hastalığa neden olan bakterileri öldürdüğünü, oksidatif stresi temizlediğini ve tümör büyümesini engellediğini göstermiştir.

Panax Ginseng, Tongkat Ali’den daha düşük miktarda saponin içerir

2012’nin sonuna kadar bilim adamları, on bir farklı Panax türünden en az 289 çeşit saponin rapor etmiştir. Panax Ginseng’de bulunan saponin yüzdesi ortalama %2-3’tür.

Bunula beraber dondurularak kurutulmuş veya sulandırılmış Panax Ginseng’den ekstrakte edilebilecek en yüksek saponin miktarı, ginsengin kuru ağırlığının yaklaşık %13,87’sidir. Bu sonuç, Naturex(ABD) tarafından Lobconco/ABD’de dondurulup kurutulmuş ginseng ekstraktı üzerinde kromatografi testi kullanılarak yapılan bağımsız bir çalışmadan elde edildi.

Tongkat Ali’deki saponin miktarı, daha yüksek fayda sağlayan Panax Ginseng’den daha yüksektir.

Karşılaştıracak olursak, dondurularak kurutulmuş Physta® Tongkat Ali üzerinde kromatografi testleri kullanılarak yapılan çalışmalarda %48’e varan yüksek saponin değerleri görülmüştür.  

Yani Panax Ginseng ve Tongkat Ali arasında saponin miktarı açısından kazanan Tongkat Ali’dir.

Ama bir dakika ara verelim..

Hangi bitki daha faydalı?

Hangi bitkinin daha faydalı olduğu sizin sağlık hedeflerinize veya istediğiniz sonuçlara yani beklentilerinize bağlıdır.

Tongkat Ali de Panax Ginseng de testesteron seviyelerini arttırır ama sizin daha farklı beklentileriniz mi var?

 Tongkat Ali ve Panax Ginseng‘i doğal bir viagra olarak görüyorsanız, bakış açınızı genişletmek isteyebilirsiniz.

Hangisini seçeceğinize karar verebilmeniz için Panax Ginseng ve Tongkatt Ali’nin faydalarına bir gözatabilirsiniz.

Tongkat Ali Faydaları

Tongkat Ali, kahveden fonksiyonel gıda ve gıda takviyelerine kadar kullanılan asırlık geleneksel bir Malezya bitkisidir.

Teknoloji ve modern bilim, Tongkat Ali’yi daha güçlü, çok yönlü ve daha güvenli hale getirdi. Günlük veya ihtiyaç duyulduğunda tüketilebilir.

Tongkat Ali’nin çok yönlülüğü, kanıtlanmış faydaları ile birleştiğinde, onu iş adamları, spor profesyonelleri ve sporcular arasında popüler hale getirdi. Bitki bazlı takviyelerin tüketilmesinin güvenli olduğu ve canlılığı artırdığı gözlenmiştir.

 Afrodizyak Etkileri

Tongkat Ali yüzyıllardır afrodizyak olarak kullanılmıştır. Çalışmalara göre diğer bitkilerle kıyaslandığında daha yüksek potansiyel ve pozitif etki göstermiştir. İki çalışmada; erkeklerde libidoyu %8.4 – 8.7 arttırdığı ve ereksiyon süresinde %162 iyileşme gösterdiği görülmüştür.  

 Testesteronu arttırır

Testesteron üretimiyle ilgili olabilecek rahatsızlıkları gidererek testesteron üretimine yardımcı olur.

Tongkat Ali, testosteronu erkeklerde %61’e kadar artırmaya yardımcı olan 13-alfa epoksi Eurycomanone bileşiklerini içerir.

 Sperm kalitesini arttırır

Erkeklerde sperm sayısını %65 ve sperm hareketliliğini %58 arttırır.

2010’da yayımlanan bir araştırmada, üç ay boyunca her gün 200 mg Tongkat Ali verilen 75 erkeğin sperm kalitesinin değiştiği, sperm kalitelerinin önemli ölçüde arttığı ve katılımcıların %15’inin tedaviyi takiben planlanmamış gebelikler bildirdiği belirtilmiştir.

Kaynak:[https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20348942]

 Anti Stres

Aklınız ve vücudunuz stres altındayken, vücudunuzda testesteron baskılanırken kortizol seviyesi artacaktır.

Tongkat Ali endokrin sistemi etkileyerek stres seviyesiyle ilgilenir. Çalışmalar Tongkat Ali’nin 4 hafta tüketilmesinden sonra öfkenin %11 ve gerginliğin %12 azaldığını göstermiştir.

Kaynak:[ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3669033/]

 Kilo Kaybı ve Kas Kazanımı

Kilo almış veya şişkin mi hissediyorsunuz? Endişelenmeyin: Tongkat Ali, özellikle kas ve yağ oranını değiştirmek isteyen vücut geliştiriciler arasında popüler bir doğal takviyedir.

2002’de yayımlanan bir araştırmaya göre, Tongkat Ali’nin vücut kütlesini iyileştirme ve vücut yağ yüzdesini azaltma potansiyeline sahip olduğu gösterilmiştir. Kaynak:[https://bjsm.bmj.com/content/37/5/464.full#sec-7]

Enerji Artışı

Bu kökten elde edeceğiniz enerji artışı, metabolizmayı hızlandırarak ve hormon dengesini sağlamaya yardımcı olarak yoğun gün boyunca aktif kalmanıza yardımcı olabilir.

Mekanizma, testesteron hormonunu arttırarak ve vücudunuzun diğer fonksiyonlarını düzenleyerek çalışır.

Panax Ginseng Faydaları

Ginseng yüzyıllardır ve belki de Tongkat Ali’nin keşfinden daha uzun süredir tüketilmektedir.

Ginseng, sağlığı geliştirmek ve iyileştirmek için Asya’da yüzyıllardır kullanılan geleneksel bir bitkidir. Ginseng çayını şehrin her köşesinde bulabilirsiniz ve artık büyük ölçüde insanların günlük diyetinin bir parçasıdır.

Her çayın içerdiği Ginseng miktarı değişir ve gücü büyük ölçüde özütleme teknolojisine ve bitkinin yetiştirildiği toprağa bağlıdır.

Nonghyup Panax ginseng kökü

Kötü Şöhretli ‘’ ED ‘’ yi iyileştirir

(ED=Erektil Disfonksiyon)

12 haftalık denemeden sonra, Panax Ginseng’in erektil disfonksiyonu önemli ölçüde iyileştirdiğine dair önemli kanıtlar var. Hafif ya da orta derece erektil disfonksiyondan muzdarip olan 25-50 yaş arası 78 erkek birey bu çalışmaya katıldı.

Kaynak:[ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3478157/]

Araştırmacılar, Panax Ginseng’in iktidarsızlık için etkili bir alternatif tedavi olabileceği sonucuna vardı.

Ginseng’in aktif bileşenlerinden olan ginsenosidler, kan damarlarını genişleten ve penise daha iyi kan akışı sağlayan nitrik oksit salınımını arttırır.

Uzun yaşamı destekler

1933’te New York Times, iki buçuk asır yaşayan Profesör Li Chung Jun’un öldüğü hakkında bir haber yayınladı.

Evet, doğru okudunuz. 250 yaşındaydı, Çin Hükümeti ve birkaç bağımsız araştırmacı tarafından resmen doğrulandı. İddialara göre uzun ömürlü Li Chung, 23 kadından uzun yaşadı. Torunlarının 11 neslini deneyimledi. Topladığı ve kullandığı bitkiler onun böylesine şaşırtıcı bir yaşa ulaşmasına yardımcı oldu.

Tahmin edin günlük diyetinde hangi bitki vardı?

Güçlü Antioksidan

Farkında bile olmadığınız sorunları temizleyin.

Ginseng, yararlı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bazı test çalışmalarında, ginseng ekstresinin enflamasyonu azalttığı ve hücrenin antioksidan kapasitesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Kaynak:[https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23356855]

Antidepresan & Anti-anksiyete

Ginseng, mükemmel bir anti-stres tedavisidir, ancak kafeinin aksine, depresif evreye neden olmaz. Ginsengin bu etkisinin, beyindeki adrenokortikotropik hormonun (ACTH) aktivitesindeki artıştan kaynaklandığı, ancak ACTH’nin başka şekilde aktive ettiği adrenal bezlerin katılımı olmadığı varsayılmaktadır.

Beyin fonksiyonlarına faydalı

Bir ABD araştırması, saf Panax Ginseng ekstresinin beyni, daha zayıf fiziksel aktiviteye ve nöron kaybına neden olan toksinlerden koruyup koruyamadığını araştırdı. Laboratuar farelerinde yapılan testler; konsantre ginseng ekstresinin, indüklenen hasarı ve beyin hücrelerinin kaybını önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

Ginsenosidlerin antioksidan görevi gördüğü ve Huntington ve Parkinson hastalığının gelişiminden sorumlu olan oksidatif hasara karşı koruma sağladığı ortaya çıktı.

Kaynak:[https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154383]

Obeziteyle Savaş

Bir çalışma, bu Çin süper gıdasının obeziteye karşı savaşmak için kullanılmasını desteklemektedir.

Unutmayın, cinsel yaşamınızda maksimuma ulaşmak için mükemmel durumda olmanız gerekir. Bu çok önemli!

Çalışma şunu söylüyor:  “Ginsenosidler, leptin direncini artırarak ve yeme davranışının düzenlenmesinde öncü bir rol oynayan nöropeptid Y’nin salgılanmasını azaltarak iştahı kontrol etmeye ve aşırı gıda alımını önlemeye yardımcı olabilir.”

Kaynak:[https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1226845316302561]

panax ginseng ekstresi ve çayı

Tongkat Ali ve Panax Ginseng içinUyarılar & Yan Etkiler

Diğer bitkisel takviyelerde olduğu gibi, uygun diyet ve egzersizle birlikte önerilen doz, sağlık yararlarından en iyi şekilde faydalanmanın anahtarıdır.

Ancak hem Tongkat Ali’nin hem de Panax Ginseng‘in hafif yan etkileri vardır. Viagra kadar şiddetli olmasa da yaygın yan etkileri şunlardır:

  • Uyku düzensizlikleri/ insomnia,
  • Artan sinirlilik,
  • Huzursuzluk
  • Mide rahatsızlıkları

Yukarıda sıralanan yan etkilerin şiddeti kişiye göre değişir ve yukarıdaki tüketime bağlı olarak bildirilen herhangi bir vaka olmamıştır.

Ancak bu bitkisel köklerin emzirme döneminde (emzirme), hamilelik döneminde olumsuz etkilerinden kullanılması tavsiye edilmez. Doktorunuza başvurarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, kalp problemleri veya yüksek tansiyon teşhisi konan kişiler için de önerilmez. Bu yazıda listelenen bitkisel ürünlerden herhangi birini tüketmeden önce en yakın doktorunuza danışmalısınız.

You may also like

Leave a Comment

logo-dogamucizedir

Takviye edici gıdalar bilgi paylaşım sitesi

Doğamucizedir, Tüm hakları saklıdır